V reportážích o sobotních událostech na českobudějovickém sídlišti Máj novináři sborově pomlčeli o cikánském násilí a policejní brutalitě. Zde se dočtete o dvou příbězích, které redaktorům nestály za řeč.

Ze zpráv jsem si udělal zhruba tento dojem: stovky extremistů, rasistů a neonacistů zaútočily na českobudějovické sídliště Máj. Na místě museli zasahovat policejní těžkooděnci. O zuřivosti útočníků svědčí několik zranění, která policisté utržili. Kromě nich bylo zraněno ještě několik demonstrantů, ale žádný strach, byly to jenom drobné oděrky a šrámy, za které si ostatně můžou sami. Romové se do ničeho nepletli. V kontrastu s agresivními neonacisty, rasisty a extremisty uspořádali s pomocí nezištných aktivistů pokojný mítink s hudbou, odkud se večer spořádaně rozešli domů. Policie striktně v mezích zákona zabránila útočníkům v pogromu a téměř tři desítky jich zatkla. Zkrátka všechno dobře dopadlo.

Při pročítání diskusí pod články jsem však narazil na odkaz na video, které výše uvedené líčení událostí staví do poněkud jiného světla. Na stránkách Ostrava Online jsem shlédl záznam zachycující brutální útok zhruba deseti Cikánů na bílého mladíka, který se provinil pouze tím, že se kolem nich pokoušel v klidu projít.

Napadený se sice snažil bránit, ale proti přesile neměl žádnou šanci. Po úvodních strkancích a několika ranách pěstmi dostal do hlavy tyčí, pak ho další útočníci srazili na zem a tam ho za laxního přihlížení opodál stojící policejní jednotky zkopali. Po chvilce otálení konečně rozvážně přiklusal první policista, který zajistil jednoho z pachatelů. Další pomalu přicházející policisté se ani nepokusili zbylé násilníky pronásledovat. Stejně tak jim hodnou chvíli trvalo, než se začali zajímat o stav napadeného, který nebyl po spršce kopanců vedených na hlavu, do oblasti ledvin a dalších životně důležitých orgánů schopen vstát ze země.

Zde video skončilo, avšak v mé hlavě se vyrojily otázky. Jak je na tom ten zraněný člověk? Kolik kriminalistů teď asi pátrá po totožnosti útočníků? Byl zadržený násilník obviněn z rasově motivovaného zločinu? Kdo ví. Toto zvěrstvo nestálo nikomu z novinářů za řeč.

Zkusil jsem také stránky Radical Boys, jež se proslavily únikem záznamu rasistického lynčování manželského páru v Duchcově, který mainstreamová média původně odmítala zveřejnit. A nebyl jsem zklamán. Nalezl jsem zde video, na němž příslušník zásahové jednotky surově srazil člověka, který si troufl fotografovat policejní zásah. Nikoho už asi nepřekvapí, že podle novinářů nemáme vědět, jak vážně byl onen fotograf zraněn, či zda vůbec bude muset vyšinutý násilník s číslem H210 na helmě svléknout policejní uniformu. Tato událost podle nich zkrátka nestojí za řeč.   

Když novináři nejsou ochotni nebo schopni dělat pořádné zpravodajství, musí si lidé pomoci sami. Číst mezi řádky, konfrontovat různé zdroje informací a především si zjištěné nesrovnalosti v novinářském líčení nenechávat pro sebe. Tímto děkuji všem, kteří přispěli k úplnosti informací o sobotních událostech v Českých Budějovicích. Obětem násilníků z řad Cikánů a Policie ČR přeji brzké uzdravení. A novinářům vzkazuji, že polovina pravdy je celá lež!    

Autor: Lukáš Cvrček | pondělí 1.7.2013 9:00 | karma článku: 44.60 | přečteno  7959x
Líbil se Vám tento článek? Přidejte si blogera mezi oblíbené a my Vám pošleme e-mail, když napíše další článek
Přidej k oblíbeným